9 C
Viehberg
Pátek, 15. října 2021

Poslední články

Romanhttp://telezjetele.cz
Přeci nebudu jezdit sám, musím si najít nějaké oběti a založíme družstvo loučkařů!

Loučkaření nad Türnitz (Eibl)

Milovníci přírodního sněhu, přátelé kameňaček, odpůrci upravených sjezdovek, brusiči louček, vyznavači pravidel jen 5 minut k nástupu autem a několikrát 300 výškových metrů na jednom pahorku, všichni co nesnášíte trio pípák/ sonda/ lopata: v podhůří Alp začíná zima! Túry podnikejte přednostně se starým náčiním, nejlépe bez hran, počítejte že se vám do lajny občas připlete hromada hlíny. Velmi důležité: nezapomeňte škrabku na led! Bez ní bude těžké se zbavit hnědých pruhů na skluznici a skelného ledu na hranách lyží po sjezdu/ před dalším výstupem (10 cm prašanu na prohřáté zemi). Tolik slova Markuse Deichstettera z OeAV sekce Steyr dne 27. prosince na outdooractive.com. Pro fajnšmekry uvádím i německý originál.

Liebe Naturschneeliebhaber, Steinskifetischisten, Pistenaufstiegsverweigerer, Hangpolierer, nur-5-Minuten-zur-Schitour-Fahrer, multi-300hm-Hügelbesteiger, LVS/Schaufel/Sonden-Aversionisten: im Voralpenland hat der Schitourenwinter begonnen! Bevorzugt mit dem alten Material – am besten mit wenig bis gar keiner Kante (bzw. darf auch ganz fehlen) – die Hänge runternudeln und wenns geht ein paar in der Line befindliche Scherhaufen plattmachen! Ganz wichtig: den Eiskratzer nicht vergessen! Ohne den wird’s schwer die braunen Streifen und die glasige Eisschicht (10cm Pulver auf warmem Boden!) nach der Abfahrt/vor dem nächsten Aufstieg wieder loszuwerden.

– Markus Deichstetter

Poučeni z těchto slov vyráží Roman a Vláďa k městečku Tūrnitz, v jehož okolí se nachází hned několik vhodných kopečků protkaných loučkami s výškou okolo 1000 m.n.m.  Volba padla na horu Eibl, na jejíž severních svazích provedli rakouští soudruzi očistu ve smyslu demontáže lyžařských vleků a likvidace bývalého skiareálu. Na místě je sněhu o poznání víc, tak jsme klidnější, protože před vlastní cestou proběhla mezi mnou a Vláďou blesková výměna emailů, kterou si přečtěte níže mezi obrázky.

Horní část hlavní loučky na Eiblu (fotka zkresluje, svah má 25 stupňů)
Horní část hlavní loučky na Eiblu (fotka zkresluje, svah má 25 stupňů)

Roman: Todle si přelož a posereš se smíchy! Už jsem Markusovi poslal email, že to přesně vystihuje naše představy a že bych se rád dozvěděl něco o jejich aktivitách a tipech na túry za humny (odkaz na zprávu v outdooractive.com)

To nás čeká dolů
To nás čeká dolů

Vláďa :-D:-D:-D pevnopatář, ale extraklasa, co víš, třeba máš další duši do družstva loučkařů. Škrabku na led beru, ale na čem budem jezdit !!! Páč takový trosky jako Markus nevlastníme (ale snadno vlastnit můžeme – zítra odpoledne).

Výhled na západ z vrcholu Eibl
Výhled na západ z vrcholu Eibl

Roman: A) je to stav z 27.12. a od té doby trvale sněží, B) pojedeme trošku víc do centra sněžení, C) chce to odvahu!

Yeeeah!
Yeeeah!

Vláďa: A) Ja. B) Ja. C) Sicher, alkoholische Getränke mit Ihnen.

Spodní část sjezdu. Vlevo vzadu je vidět horní část loučky.
Spodní část sjezdu. Vlevo vzadu je vidět horní část loučky.
Kde mám lyže?
Kde mám lyže?

Myslím, že výlet se vydařil. Sněhu bylo mezi třiceti centimetry stabilně a půl metrem v návějích, sypký prašan bez podkladu. Že jsem nechal nové Vectory ještě odpočívat za skříní bylo dobře, protože dvakrát jsme vzali kameny a několikrát hlínu. Kameňačky Madshus Epoch posloužily, ačkoliv tolik neplavaly na povrchu prašanu a nořily se hlouběji. Snížek nám má s blížícím se oteplením sednout a pak rosničkáři předpovídají další přívaly prachu. Skol!

Oblast kolem Türnitz je plná louček. Náš příští cíl: Schwarzenberg.
Oblast kolem Türnitz je plná louček. Náš příští cíl: Schwarzenberg.

Další z oblasti

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Často čtené

Další z oblasti