12.3 C
Viehberg
Pondělí, 18. října 2021

Poslední články

Romanhttp://telezjetele.cz
Přeci nebudu jezdit sám, musím si najít nějaké oběti a založíme družstvo loučkařů!

Malá ale fajnová Schlechtwettertour

Lavinová předpověď za tři, ve vyšších polohách přes metr vichřicí navátého sněhu, v údolích naopak sněhu minimum a déšť. Opravdu se snadno vybírá kam vyrazit. Skiwanderung na kopec Rannberg mezi Hintersee a Tiefbrunnau bude dnes tak akorát. Blížíme se k výchozímu bodu a podmínky se zdají být opravdu tristní. Kde před dvěma týdny ležel krásný prašan, nachází se nyní hnusná, deštěm slehlá vrstvička sněhu se zmrzlou krustou na povrchu. Děvčata na zastávkách autobusů opětují naše zachmuřené pohledy. Nu co, hlavně že vysmradíme, jak s oblibou říká Vláďa. Na parkovišťátku u malého statku pookřejeme. Jednak je tu pár důchodců chystajících se na túru, ale hlavně, kdy se nám poštěstí startovat od kupy hnoje, že?

Start s vůní venkova
Start s vůní venkova

Na dnešní túře nejsou žádné extra stoupáky, nicméně protože je kolem dokola led, půjdu na dlouhých pásech a krátké beru do batohu pro strýčka příhodu. Necháme odejít staříky a posléze vyrážíme i my. Hned od cesty vedou krásné loučky s mírným sklonem, ale při dnešních podmínkách to bude dolů buď pluh, nebo telemarkerova smrt. Za několik minut dobíháme staříky a já se slušně zařazuji za ně. Za zády cítím dech a slova povzbuzení: „Sice nikam nechvátáme, ale na takové tempo jsme ještě mladí“! První loučka je přerušena krátkým lesním úsekem bez sněhu. Kolikrát asi budeme lyže sundavat a nandavat?

Louky nad Schönau
Louky nad Schönau

Chvíli pokračujeme po loukách a následně se propleteme po silničce kolem statku Döller, kde zrovna převádějí krávy z jedné stáje do druhé. Silnička nad statkem končí na parkovišti. Tady je už sněhu o poznání víc, včetně čerstvého poprašku z dnešní noci. Ti chytřejší se chystají na túru až odtud. Ale vlastně ne, správně se má chodit z údolí.

V lese je sněhu po málu.
V lese je sněhu po málu.

Vcházíme na Mitterreggalm. Je tu několik dřevěnic rozházených po svazích a mezi nimi nepřeberné množství variant sjezdů. Sníh je prachový a je jasné, že po dobytí vrcholu Rannbergu se tady zdržíme a párkrát si vyšlápneme a sjedeme. Poměrně krátkou túru přirozeně prodloužíme. Zdejší sedláci vynalezli způsob, jak i v zimě využít salaše k obživě. Na louce vystavěli 500 metrů dlouhý vlek (kotvu) a založili lyžařský klub, ve kterém mají příjmy z členských příspěvků. Lze tu také pronajmout cimru.

Mittereggalm
Mittereggalm
Dřevěnice na Stagneralm
Dřevěnice na Stagneralm

Nad Mittereggalm je ještě jedna loučka, které kraluje osamělá dřevěnice. Tady už veškerá stopa končí a závěrečný hřbet na Rannberg musíme prošlapávat. Malujeme si to, jak pofičíme řídkým lesem dolů, jak u dřevěnice necháme bágly a několikrát popíšeme loučku. Nutno podotknout, že je tu tak půl metru nového sněhu, žel vzhledem k teplotě se prašan mění na těžký vlhký sníh. To asi nebude taková pohoda. Celou cestu byla obloha zatažená, ale já jsem pevně věřil, že na vrcholu se oblačnost protrhá a budou platit slova průvodce: [quote]Eine Rast am Gipfel in der Nachmittagssonne mit Tiefblick zum Hintersee ist eine feine Sache.[/quote]

Řídký lesík vede od Stagneralm až k vrcholu.
Řídký lesík vede od Stagneralm až k vrcholu.
Hřeben Rannbergu
Hřeben Rannbergu
Tiefblick k jezeru Hintersee
Tiefblick k jezeru Hintersee

A jak dopadla cesta dolů? Po obligátní vrcholové svačince se obloha zatáhla a postupně začalo sněžit. Sjezd řídkým lesíkem přímo ve spádnici ke Stagneralm se nekonal, jelikož krátké slalomové oblouky v těžkém sněhu jaksi nefungovaly. Zato táhlé oblouky v zatáčkách lesní cesty byly parádní, jak na bobové dráze. Při sjezdu k Mittereggalm už bylo víc prostoru, ale těžko přetěžko se točilo. Přetraverzovali jsme na severní svah, kde byly podmínky výrazně lepší a dvakrát si ho v prašanu sjeli. Věděl jsem, že přejde všechna legrace a že nás čeká uježděná lesní cesta na spodní louky a dole nepříjemná krusta. Nohy už jsem vcelku cítil, tak jsem se za pluh nestyděl. Překvapení (příjemné) nás čekalo na loukách pod statkem Döller. Krusta roztála a vytvořila pár centimetrů silnou firnovou kaši na tvrdém podkladu. Nakonec tedy super jarní podmínky až k autu!

Další z oblasti

2 KOMENTÁŘE

  1. Vypadá to jako byste si trochu stežovali na nedostatek sněhu, ale oproti tomu co je teď na českých horách jsou to závěje :)
    Super report, diky za něj!

    • Máš pravdu, člověk snadno uvyká přepychu a bídu nevidí!

      Obecně k reportům: nechci, aby vyznívaly jako chvástání. Dávám je jako neotřelý osobní návrh na výlet, který může podle reportu kdokoliv uskutečnit. Proto v textu uvádím také místopis, podle něhož je túra dohledatelná pomocí vyhledávače. Nechce se mi sem dávat mapky a GPX soubory, toho je plný Internet, co myslíš?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Často čtené

Další z oblasti