Tady je to jako když se ztratili ti dva chlapi, jak oni se jmenovali? ten jeden pak umrznul…
Těmito slovy okomentoval Mates počasí, které nás zastihlo začátkem prosince při výstupu na hřeben Šumavy. Před polednem bylo krátce slunečno, ale potom už jen hustá mlha a silný vítr. Akorát vydatné sněžení chybělo. Musím ovšem Matese opravit, že onehdá neumrzl jeden chlap, ale dva, přičemž třetí měl namále. Pojďme si tedy připomenout, co se před více než sto lety odehrálo.
O Velikonocích 24. března roku 1913 se na start osmého ročníku mezinárodního lyžařského závodu na 50 km postavilo šest závodníků – čtyři Češi, Němec Oswald Bartel a pražský Němec Emmerich Rath.
Trasa závodu vedla z Labské boudy na Horní Mísečky. Počáteční vlídné počasí navnadilo závodníky, kteří na trať vyrazili v košilích a lehkých kalhotách. Také přítomnost kontrolních komisařů s občerstvením rozmístěných po trase zavdávala na pohodu. Šlo jen o to, změřit síly. Bohumil Hanč byl velký vlastenec. Na start dorazil po dvacetikolemetrovém pochodu z údolí. Jeho cílem bylo nedovolit, aby závod vyhrál Němec Bartel.
Během závodu došlo k prudkému zvratu počasí. Přihnala se vichřice, mrazivá mlha a sněhová vánice.
Všichni lyžaři postupně vzdali. Až na jediného, Bohumila Hanče, který netušil, že na trati zůstal sám. Dopředu ho hnala touha splnit vytčený cíl. Mezitím na scénu vstupuje Václav Vrbata, kamarád, kterého Hanč pozval na závody, aby byl svědkem jeho vítězství. Vrbata v mlze narazí na Hanče zmoženého mrazem a v obavě o jeho život mu půjčí kabát a čepici. Rozcházejí se každý jiným směrem, Hanč po trase závodu k Labské boudě a Vrbata k Mísečkám.
Závod je ukončen a tři lidé se vydávají do sloty Hanče hledat. Jedním z nich je Emmerich Rath, který Hanče nalezne ve zbědovaném stavu, ale ještě stále živého. Podaří se mu ho odtáhnout pár set metrů směrem k Labské boudě, ale na další záchranu už nemá sílu. Opře ho tedy u tyče a na pokraji vyčerpání a smrti dorazí pro pomoc do Labské boudy.
Hanče pak na saních dopravili do Labské boudy, ale následné oživovací pokusy už byly marné a podchlazený a vyčerpaný Hanč zemřel. Vrbata mezitím objevil Hančovy ve sněhu zapíchnuté lyže a snažil se přítele v okolí najít, ale marně. Ačkoliv se příteli pokusil zachránit život, sám byl nalezen o něco později mrtev poblíž Zlatého návrší.
A kdo byl Emerich Rath? Bezesporu velký sportovec.
Patřil k průkopníkům lyžování, začal už v deseti letech. V roce 1907 startoval na mistrovství království českého, kde zvítězil v běhu na 5 km. A v roce 1913 se v Krkonoších zúčastnil právě onoho osudného posledního závodu Bohumila Hanče.
Lyžování však nebylo jediným sportem, kterému se věnoval. Výčet sportů, které provozoval, nápadně připomíná rozsáhlé aktivity Járy Cimrmana.
Věnoval se atletice, především běhu a chůzi, plavání, lyžování, veslování, kanoistice, cyklistice, boxu, zápasu, rychlobruslení, horolezectví, kulturistice, jízdě na bobech, lednímu i pozemnímu hokeji, fotbalu, tenisu, ragby či volejbalu. V ledním hokeji dokonce reprezentoval Čechy na mistrovství Evropy v Berlíně roku 1914. Na olympijských hrách v Londýně 1908 a Stockholmu 1912 startoval jako maratonec za Rakousko-Uhersko. Ve fotbale nastupoval ve slavném týmu DFC Praha, v boxu se stal roku 1912 mistrem Německa v těžké váze, účastnil se populárních Běchovic.
Byl nekuřák, abstinent a od šestnácti let vegetarián. Za první republiky se stal vášnivým trampem. Šedého vlka si trampové skutečně vážili. Tramping se nakonec stal jeho živností. V krámku Na Příkopech v Praze prodával sportovní a trampské vybavení.
Rath, přesvědčený antifašista, který za války ukrýval německého Žida, a nebyl odsunut, byl po roce 1948 obviněn z propagace amerikanismu a západního stylu života. Přišel o svůj obchod a musel na rok do pracovního tábora ve Svatém Janu pod Skalou. Po návratu ho čekal nejnižší důchod, živil se jako pomocný dělník. Nějaký čas pobýval v domově důchodců, poté u bratrance v Broumově. Po několika měsících však skončil na ulici. Nakonec se celoživotní optimista, bez peněz, opět dostal do domova důchodců, to mu ale zbývalo jen pár měsíců života – 21. prosince 1962 zemřel.
Prosluněné záběry jsou již z dalšího výletu plného prašanu, tentokráte s Milanem
Šumava je prostě ideální místo, a to jak v létě, tak i zimou.
Je to hnus, je to hnus!!! Takto provokovať kamarátov…