9 C
Viehberg
Pátek, 15. října 2021

Poslední články

Vláďa
Vypadá to, že jsem první rok ježdění přeskočil hned několik levelů.

Bezva lyžařský den

Od začátku dnešního výletu je jasné, že loučkařšký guide Máňa je ve svém živlu. Pípáky, lopaty a podobné harampádí zůstávají doma a s přibližujícím se cílem našeho dnešního televýpadu do pahorkatiny nad Steyerem, kouzelným kopečkem Briefberg (837 m.n.m.), je cítit jeho místní znalost. Žádné váhání a hledání, ale jistý dojezd na pidiparkplatz hned vedle silničky v údolí Kleinramingtal. Krátký kontakt s místním obyvatelstvem a teplota -17 °C nás příjemně pohání k hřejivému výstupu. Už během něj je jasné, že dnes zažijeme den prašanových supersjezdíků. V plánu jsou opakované výpady z vrcholu do všech světových stran s převýšením mezi 200 a 300 metry.

Nad údolím říčky Kleinraming
Nad údolím říčky Kleinraming

A je to tady Südabfahrt! Lajna proti stoupajícímu slunci s kulisou alpských vrcholů dosud nepochopitelně nedotčeným jiskřivým prachem. Jucháme jak malí kluci, vše co jsme si od dneška slibovali se vrchovatě plní.

Südabfahrt vršek
Südabfahrt vršek
Südabfahrt spodek
Südabfahrt spodek

A zpět k vrcholové kapličce. Napodruhé se vydáváme zprvu pozvolným severovýchoním hřebenem k výhlídkovému bodu s křížem a pak už hurá do severního svahu – Nordabfahrt I.

Okolí vybízí k loučkařskému putování
Okolí vybízí k loučkařskému putování

Jestliže na jih bylo sněhu dost, tady je ho o dalších 15-20cm navíc. I přesto je třeba mít se na pozoru, přece jen napadalo bez základu a prošlápnout při přejíždění mezí na holou zem není až tak překvapující. Výstup severním úbočím nad usedlostí Hinterleiten a vzhůru do Nordabfahrt II – sjezd svahem do kterého v tuto roční dobu slunko nezavítá. Kulisou je nám krom malebné scenérie Kleinramingtalu i pohled do hvozdů českorakouského pohraničí na horizontu.

Nordabfahrt II střed
Nordabfahrt II střed

Pohled za sebe na právě nakreslenou stopu sjezdu nás svou ladností dnes opakovaně vybízí k sebeuspokojivému „Ty vole my se to snad vopravdu naučíme.“ Pokračujeme do protisvahu a pod dojmy zážitků kujeme plány budoucí loučkařské Haute Route. Skutečně k tomu krajina vybízí. V podstatě by stačilo zvolit hrubý směr a pak se nechat unášet improvizací sjezdů a výstupů a k večeru někde zaťukat na vrata s prosbou o nocleh. Prostě taková loučkařská pouť. Temeno bezejmenného návrší s industiálně malebným tafem na betonovém sloupu je startem pro Trafoabfahrt I stále severním směrem. Obrazově nezachycená lajna mírným svahem je snad nejhezčí z celého dne. Lyže si bezstarostně kloužou v prašanových záplavách – loučkařova nirvána – Honza s Ondrou by učurávali blahem (kamarádi, sorry!).

Jeden z mnoha dojezdů až k lesu
Jeden z mnoha dojezdů až k lesu

Zpět na návrší a Trafoabfahrt II jižním směrem. Už je cítit, že se sluníčko činí tak hybaj již prošlapanou výstupovkou na „mateřský“ Briefberg. Poslední pohled z vrcholu a je tu Westabfahrt až k autu. Sice nejsme tak znalí a jistí v trase sjezdu mezi a přes ohradníky, jako místňáci na jejichž stopu v půli cesty narážíme, ale rozhodně ta naše není nikterak zahanbující.

Výstup na návrší pod Glasnerhütte
Výstup na návrší pod Glasnerhütte

Čas už pokročil a nebylo by od věci poděkovat za super den a jechat domů k rodinám, ale ladná křivka sjezdových oblouků vykreslená na protilehlém návrší pod Glasnerhütte, která poutala naše pohledy z vrcholu Briefbergu, nás nenechá odjet. Rychlý výstup je odměněn nejen poznáním, že šlo o stopu snowboardisty, ale i nádherným Bonusabfahrtem. I kdyby měl den padesát hodin, dnešní tisícovka nastoupaných a sjetých metrů je cítit, nový haxny nám holt k sedmačtyřicátinám nikdo nenadělí. Tagže díkes a snad to letos nebylo naposled.

Výraz spokojeného loučkaře
Výraz spokojeného loučkaře

P.S. Že z tak bezstarostně a nenásilně natočeného materiálu s využitím vypůjčeného GoPročka Máňa vytvoří tak působivých 13minut ze kterých to všecho „leze“ bez zbytečných komentářů sem fakt nečekal.

Skol!
Vláďa

Předchozí článekLoučky Za kopcem
Další článekVíkendové lalulá

Další z oblasti

8 KOMENTÁŘE

 1. Musím říct, že vám dost závidím. Krásný poježdění. Já jsem letos byl jen jednou, ale zato se mi povedlo udělat do lyže díru velikosti mexického dolaru. 13. února pořádáme na Klínech telesetkání Volná pata, tak trochu doufám že ten zbytek sněhu vydrží.

 2. Ty voe Many, ze zacatku videa me stval ten chlapek v obraze v pravem rohu na hore, ze ma lepsi vousy nez ja :-) Ale ted vazne, stalo to za shlednuti. Slibil jsem ti uz loni, ze vyrazim s tebou, ale letos uz vazne musim. Musis mi to celej letni rok pripominat, abych nezapomnel, protoze je to uzasny a chci to taky! Jen budes muset mit se mnou trpelivost, nez se to naucim a udejcham, vim ze jsi nervak ;-) ale urcite mi to nebudes chtit sprotivit :-) Fakt je to skvele… Diky za video, sice to nestalo za ztratu patnact minut zivota, ale zase litovat nebudu :-) Ne, ted vazne, jedním slovem super. Tak mysli na me, jestli zvladnes prezit laika na lyzich, tak bych se pristi zimu rad zucastnil.

  • Zdar Brudře, já a nervák? Tos mě neznal před pěti lety ;-)
   Děkuji za pochvalu videa, bez ohledu na kvalitu vstupního materiálu myslím že pěkně vystihuje atmosféru pohodové celodenní lyžovačky v čerstvém prachu!
   Rádi Tě mezi sebe vezmeme, akorát nevím, proč čekat rok, když sezóna ještě nezačala :-) Jen řekni, kolikátku máš nohu, lyžařským kompletem Tě vybavím a zajedeme třeba na Lipno na večerní lyžování, kde je mírný svah a dá se tam vcelku dobře učit. A pak až budou předjarní podmínky v Alpách, vyrazíš s námi na nějaký plytký kopeček nebo na Šumavu na Plechý. Fakt bych to s lyžováním neodkládal, škoda každého roku života bez něj, už nejsi nejmladší!
   Skol!
   Many

 3. Na video jsem se podíval, i manželka chtěla vidět… pěkné, velmi pěkné. Jen Renka se divila, jak to divně lyžujete, jak při tom zatáčení divně prolamujete tu nohu… 

 4. Sluníčko, panenské stráně, prašánek – Tývole, lyžařský orgasmus :-)
  Hele a chodili jste někdy vůbec do kopce?
  Díky za ranní „nasrání“ ;-)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Oblíbená videa

Kamarád kůrovec

Prvomájová nadílka

Další z oblasti