9 C
Viehberg
Pátek, 15. října 2021

Poslední články

Romanhttp://telezjetele.cz
Přeci nebudu jezdit sám, musím si najít nějaké oběti a založíme družstvo loučkařů!

Březnový Trattberg v únoru

Podle názvu by se dalo soudit, že dnešní report bude paralelou k loňskému článku a úvahou o tom, zda jaro přichází každým rokem o měsíc dříve. Lze to tak chápat, ale rád bych mezi obrazový doprovod vřadil ještě jiný aspekt. Příběh o tom, kterak soudruzi z Garmontu udělali při výrobě bot řady Excursion chybu. Dopředu podotýkám, že čtení to bude odborné, pro nezasvěceného telemarkistu či XCD lyžaře nezáživné, tak sorry.

Letošní zima si s námi znovu pohrává. Obecně napadlo málo sněhu a když padal, tak zuřila bouře, která způsobila velmi nesourodou sněhovou pokrývku. Nebylo výjimečné při prašanových túrách z ničeho nic vyjet ze závěje do vyfoukaných míst a lyžemi vzít kdejaký šutr. Srdce mi krvácelo s přibývajícími záseky do skluznice nových a drahých lyží Vector BC. Pohrával jsem si s myšlenkou pořídit si nějakou širší kameňačku z výprodeje, se kterou by se dalo jezdit v prašanu v případě, když si nebudu jistý co od terénu můžu čekat.

Meditující náhradní manželka u Enzianhütte
Meditující náhradní manželka u Enzianhütte

Pořídil jsem tedy za parádní cenu starý model Dynastar Alti 79 a namontoval na ně doma zahálející vázání Switchback. Alti jsem pořídil o něco kratší pro živější jízdu. Do vzniklého setu jsem nastoupil v botách Garmont Excursion, se kterými jsem jezdil v 3pin vázku na Epochách či Vectorech celkem bez potíží. Dneska bylo ale všechno jinak! Nová kombinace se chovala absolutně nevyzpytatelně. Podmínky byly malinko náročnější: nahoře rozježděný hrubozrnný sníh na osluněném svahu a uježděná lesní cesta na dojezdu. Připadalo mi, že trvá věčnost, než lyže začne reagovat na zatěžování. V rozbředlém těžkém sněhu jsem potřeboval dělat kratší a rychlejší oblouky, ale nešlo to. Měl jsem pocit, jako bych lyžoval v o dvě čísla větších botách. Nedal jsem ani jeden oblouk. Přeci jsem to nezapomněl!? U chaty jsem vzteky hodil lyže do závěje.

Tudy o víkendu jezdí celý Salzburg
Tudy o víkendu jezdí celý Salzburg

Když jsem vychladl, začal jsem zkoumat usazení boty ve vázání. Vázko mám ve verzi short pro boty od velikosti MP23. Excursiony jsou velikosti MP24,5. Při zapnutí boty do vázání by měly jít podle výrobce pružiny seřídit tak, aby měly předpětí v rozmezí 4-6 mm (rozuměno posunutí vnitřku cardridge oproti vnějšímu pouzdru). To ale nebylo s mojí botou možné. Při imitování jízdy na suchu se přítlak pružin začal projevovat teprve až hodně pozdě v hlubokém pokleku, jaký v podstatě ani nejezdím. Druhá věc byla stranová vůle zobáku boty (její placaté části, které se říká duckbill) ve výklopné části vázání. Bota po zapnutí do vázání stranově „vaklala“. Začínalo mi svítat. Vláďo, vlez do toho ve svých botách!

Na západ není očekávaný Pulver nýbrž jen Bruchharsch
Na západ není očekávaný Pulver nýbrž jen Bruchharsch

Scarpa T4 sedí ve vázání úplně jinak!! Duckbill se pěkně zapře o kovové strany přední části vázání a to tak, že mezi špičkou boty (tam kde jsou prsty) a horní krycí destičkou vázání je zhruba 5 mm mezera. Oproti tomu špička Excursionů se zarazí až o krycí destičku. Navíc má jejich špička zhruba 5 mm vybrání, takže bota zajede ještě víc dopředu, proto nejdou patrony seřídit, bota se vůči vázání tváří už menší než MP23. What a piece of shit?? Proč má Scarpa jiný duckbill než Garmont, ačkoliv jsou obě boty Nordic Norm 75 mm? To ví asi jen soudruzi z Garmontu…

Lawinendienst aus Tschechei při práci
Lawinendienst aus Tschechei při práci

Zbytek túry jsem přetrpěl a celou cestu domů jsem přemýšlel, proč jsem na to přišel až teď. Ono v 3pin vázku ducbill drží jakžtakž přítlakem a předozadní pozice je jasně vymezena piny, takže patrony Hardwiru mají správný přítlak. Teprve ve Switchbacku je problém. Garmont Excursion tedy není botou kompatibilní s vázáním Voile Switchback.

Vláďa před zkušební jízdou
Vláďa před zkušební jízdou

Doma jsem pak pro jistotu do Switchbacku zapnul kožené Crispi Svartisen a vida, chovají se v něm stejně jako Scarpa T4. To mě uklidnilo, že problém není ve mě, ale v náčiní. Lyže Alti buď přenechám Madle, až vyroste ze svých bude mít další velikost k dispozici, nebo si pořídím boty Scarpa T4 (stejně to, co v Alpách začínáme jezdit, už je za hranicemi Excursionů).

Tak jak se jelo? Na hovno!
Tak jak se jelo? Na hovno!

SKOL!

Předchozí článekVycházka na Breimauer
Další článekNejezděte na Plechý

Další z oblasti

3 KOMENTÁŘE

  1. Romane, to jsou zajímavý postřehy. Jinak co se tyká bot, tak možná bych se zamyslel ještě nad něčím robustnějším (T2?)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Často čtené

Další z oblasti