9 C
Viehberg
Pátek, 15. října 2021

Poslední články

Romanhttp://telezjetele.cz
Přeci nebudu jezdit sám, musím si najít nějaké oběti a založíme družstvo loučkařů!

Dobývání (ne)významných vrcholů Krušných hor

Tuto zimu neměli v Krušných horách sníh. Do té doby, než se tu objevil Máňa. Ale jakmile zase odjel, nenávratně s ním zmizel také sníh. Stalo se to nějak takhle: Máňa musí být šestého února pracovně v Sokolově a jako obvykle se mu nechce jet v jednom dni na otočku. Protože v úterý rosničky hlásí příchod studené fronty do našich severních hor, Máňa zbystřuje a sonduje u svých kamarádů z Nejdku a Chomutova aktuální situaci. Podle odpovědí je rozhodnuto, hází prkna do auta a ve středu brzy po ránu vyráží.

Pěknejch dvacet tady nahoře, teď jsem se vrátil

Zákoutí 5. února před polednem

Před vlastním výjezdem do vyšších nadmořských výšek si telefonicky u Párka ověřuji stav cesty. Tak před hodinou prý projel pluh tak když chvátnu, dostanu se až k baráku. Nakonec stejně musím nechat auto u Bernavy, protože Párek po letech podlehl naléhání Péti a konečně do připraveného stavebního otvoru objednal slíbenou saunu. A kdo mohl samozřejmě vědět, že to bude jediná chvíle v roce, kdy bude na horách panovat pravé zimní počasí. Montéři s dodávkou to zvládli, nicméně zablokovali jediné možné parkovací místo před chalupou.

Právo první stopy

Nekonečně dlouhou dobu se chystám prozkoumat loučky mezi Berhýblem (místní název pro Mezihořský vrch) a ski areálem Mezihoří v údolí. Pláně jsou vystavené věčnému větru. Ne nadarmo se poblíž provozuje snowkiting. Dnešní den by mohl přinést vhodné podmínky. Na větrem utaženém podkladu pár centimetrů kyprého sněhu dobrého pro pár oblouků a la telemark ultralajt.

Párku, tys mi zatajil úplnou perlu. ani nevíš co, za poklad u chalupy máš!

Opatrné osahání terénu
Nekonečné možnosti

Původně jsme vyšli s Péťou a Eby, že si uděláme malé kolečko kolem Berhýblu a já si dám cestou pár oblouků. Chudák Péťa, sice se snažila být tolerantní a vlála za mnou na tenkých běžkách od jedné loučky k druhé, trpělivě i pár fotek udělala, ale při třetím opakovaném výstupu se již po anglicku odebrala směrem k lesu. Brázdil jsem svah do západu slunce. Dostatečně a příjemně unaven jsem se těšil do čerstvě namontované sauny s majitelkou nemovitosti. Kluci montérský ale nějak nestíhali. Nechali rozdělanou práci na druhý den a tak jsme alespoň všichni společně poklábosili a zavzpomínali na staré časy u pár lahví vína. Když jsem ráno odjížděl na stavbu, hoši byli ještě pod peřinou.

Co víc si přát?

Souběh dalších událostí zavdal tomu, že jsem se za dva dny do Krušných hor mohl vrátit. O víkendu jsme měli odjíždět s Ájou, Madlou, Matesem a Standou na jarní prázdniny do Jeseníků. Doma ale mezitím jeden po druhém uléhali do postele s horečkami. Moc se mi nechtělo přidat se k nim a Zuzce, toho času doma na jarňákách, také ne. Navíc měla další týden odjíždět se školou na lyžák a ten si nechtěla nechat ujít. Rozhodli jsme se znovu obtěžovat Párky (oh, jak jste laskaví) během celého víkendu s tím, že v pondělí hodím Zuzku do školy.

Krušnohorská magistrála

Nenadálým příchodem zimy byl zřejmě zaskočen i personál z hotelu Lesná, který zajišťuje v chodu část krušnohorské lyžařské magistrály, když poslal rolbu udělat dvojstopu včetně pásu pro bruslení neobvykle až na Bernavu. Nám to samozřejmě přišlo vhod, protože jsem mohl pobyt v Zákoutí využít k přípravě Zuzky na lyžařský kurz. To následně kvitoval Zuzčin tělocvikář, když se při zhlédnutí zaslaných fotek vyjádřil, že za celou svou pedagogickou kariéru nezažil tak dokonalou spolupráci rodičů a školy při přípravě na jakýkoliv sportovní kurz.

Pod hřebenem Berhýblu

Sobota tedy byla zejména ve znamení bílé stopy, ale na neděli Párek naordinoval dobytí velice významného místního kopce s výrazným skaliskem na jeho vrcholu. Prý budu překvapen. Neskrýval jsem v sobě nadšení, že se pokusím skalisko dobýt na lyžích a ptal jsem se po horolezeckém lanu, úvazku a jistících prostředcích. Bylo mi to rozmluveno, že jistit se tam stejně moc nedá. Teplota již šla podle předpovědi velice rychle nahoru. Obávali jsme se tvorbě bakulí, zejména ve sluncem zalitých pasážích a při překonávání úvozů se skrytými potůčky jsme raději sundavali lyže.

Překonání potoka Lužec

Za Starou Bolebořskou cestou jsme si prošlápli stopu a postupně mířili k vrcholu. Párkovi se udělalo nevolno a musel se vrátit do chalupy. Nevím, zda se tím jen nechtěl vyhnout konfrontaci ve chvíli, kdy budu těsně před dobytím vrcholu postaven realitě tváří v tvář a kdy vyjde najevo, že je na hony vzdálená od barvitého popisu Párkovo. Nic takového se samozřejmě nestalo, protože vím, že Krušné hory jsou plné kopců posetých významnými kvaky. Zimní prvovýstup na Blahutov byl náš.

Chcete jít někdo první?
Ano, já!

Další z oblasti

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Často čtené

Další z oblasti