9 C
Viehberg
Pátek, 15. října 2021

Poslední články

Romanhttp://telezjetele.cz
Přeci nebudu jezdit sám, musím si najít nějaké oběti a založíme družstvo loučkařů!

Výbava pro dítě

Někdy mívám pocit, že zapomínám na dávný slib, že se budu snažit zprostředkovat svým dětem zážitky z nejrůznějších aktivit provozovaných ve volné přírodě. Tudíž ani loučkaření si nemohu nechat jen pro sebe, manželku a pár blízkých přátel. Je potřeba vychovávat mladé loučkaře a hřebenáče!

Předsevzetí je jedna věc, ale nastává nám problém, kde sehnat vhodnou výbavu za rozumnou cenu. Jednak v našich končinách není dost vybavení ani pro samotné dospěláky, druhak je nesmysl kupovat věci nové, ze kterých buď dítě vyroste, nebo mu loučkaření nepřiroste k srdci.

§ 1 Prkénka

Nejvíce problematickou součástí výbavy jsou lyže. Naše parta jezdí na lyžích Madshus Epoch, Voile Vector BC, Sporten Caro BC, Alpina X Terrain, Alpina X Terrain Light. Sehnat tyto šupinaté lyže (nebo alespoň podobné) v délce pod 160 cm není možné, ani nové natož bazarové. Moje myšlenka byla poohlédnout se v bazarech po nějaké sjezdové lyži, která by se alespoň tvarem a hmotností přibližovala uvedeným BC lyžím s tím, že tvrdost lyže bude holt větší a absenci šupin pořešíme stoupacím voskem nebo krátkými stoupacími pásy. Chtěl jsem, aby lyže jezdila, proto jsem dopředu zavrhl všechny lyže s továrně integrovanými stoupacími pásy ve skluznici.

Byl jsem připraven na martyrium při shánění, ale zapracovalo štěstí. Hned v prvním bazaru jsem kápl na skialpové lyže Silvretta X Mountain 300 v délce 142 cm. Na první pohled měly podobné krojení a „camber“ jako naše lyže a když jsem je vzal do ruky, překvapila mě velmi nízká hmotnost a vysoká pružnost. Wow!

Strýček Gůgl prozradil, že jde o nejlehčí a nejměkčí skialpovou lyži, zamýšlenou pro děti, mládež a neagresivní lyžaře s menší hmotností. Krojení 140/70/92 mm je stejné pro všechny délky 142/149/156/163/170/177 cm, mění se nám tedy rárius. V délce 142 cm dělá R13. Hmotnost páru 170 cm je krásných 2580 g (pro porovnání Madshuss Annum 2622 g při 185 cm). Dál jsem nepátral, zlevněno ze 4900,- Kč na 2400,- Kč, tak nekup to! Doma jsem je porovnal s Madhus Epoch a kdyby Silvretty měly šupiny, byly by jasný dětský BC favorit. Mám nutkání do skluznice šupiny vyfrézovat, ale ještě nejsem rozhodnutý. Kluk z nich měl takovou radost, že s nimi spal v posteli.

§ 2 Vázání

Tady v podstatě není o čem přemýšlet. Lehké telemarkové vázání Voile 3 pin Cable je jasnou volbou. Nové se dá koupit i v Čechách v boatpark.cz za 2450,- Kč, nebo objednat u Frantíků v aventurenordique.com nebo telemark-pyrenees.com. Kdo umí nakupovat na internetových bazarech, asi ho sežene i tam. Toto vázání je podle mě ideální pro loučkaře nováčky. Začátečník se bude pravděpodobně pohybovat v mírně zvlněném terénu, kde se může oddávat běžkařské turistice a tu a tam si pohodlně sjet pár obloučky mírný svah. 3 pin Cable s odejmutým „kabelem“ se totiž chová velmi podobně jako staré dobré 75 mm vázání pro klasické běžky a s kabelem nasazeným poskytne dostatečnou oporu boty při telemarkových obloucích i v těžším sněhu. Doplní-li se vázání zvyšovací podložkou 20 mm, přibude možnost kabel zafixovat za podpatěnku a nemusí se sundavat, když není zrovna potřeba. Podpatěnku lze doplnit stoupací hrazdičkou.

Ekonomičtější variantou je vázání Voile HD Mountaneer 3 pin, které je identické s Cable, jen nemá pružiny. Dostupné v boatpark.cz (1790,- Kč) nebo telemark.cz (1190,- Kč). Podobný design má vázání Rottefela Super Telemark (1150,- Kč v boatpark.cz a 1350,- Kč v telemark.cz).

§ 3 Boty
Po lyžích druhý oříšek, zejména s ohledem na rychlý růst nohy dítěte.  Vysolit třeba 6000,- Kč za boty s dopředu nejistým výsledkem je zbytečnost. Rozhodl jsem se tedy experimentovat. Vyzkoušel jsem, že klasická běžkařská bota pro běžecké vázání 75 mm, přestože má špičku oproti skutečnému standardu NN75 tenčí, dostatečně drží ve vázáních Voile 3 pin, zapne-li se na nejtěsnější pozici. Firma Botas stále tyto boty vyrábí a lze je sehnat v každém obchoďáku nové do 700,- Kč. Botky od Botas mají ještě jednu věc, která je předurčuje k experimentu: na patě mají drážku pro upnutí kabelu (zřejmě nostalgický pozůstatek z dob kandaháru). Pro první krůčky tedy použiji tandem Voile 3 pin Cable a Botas Altona NN75. Pokud kluk k loučkaření přičuchne, teprve potom zauvažuji o opravdových botách. Vhodnou a ekonomickou variantou se mi jeví lehké měkké plastové Scott/Garmont G-Rex, vycházející z legendární boty Garmont Excursion speciálně upravené pro dětskou nohu. Případně dámská verze sjezdověji orientované Scarpa T4 by nemusela být špatným pokračováním.
§ 4 Pásy

Nedodám-li si odvahy na vyfrézování šupin do skluznice a nebude-li fungovat voskování běžeckým stoupacím voskem, jedinou možností, jak se na lyžích bez šupin pohybovat po rovině, budou stoupací pásy.  Žádné dlouhé pásy, ale krátké Black Diamond GlideLite Mohair Mix Kicker. Dobrý skluz, manipulace bez nutnosti sundavat lyži, kvalitní lepidlo, přijatelná cena (1700,- Kč) a výborná osobní zkušenost.

A to je konec mojí úvahy, brainstormujte v komentářích!

Předchozí článekWintereinbruch na Hauser Kaibling
Další článekPřipraveni

Další z oblasti

2 KOMENTÁŘE

  1. A je to tady! S napětím jsem čekal, zda budu moci přihodit něco hodnotného do komentářů. Úvahy o dětské výzbroji k prvním loučkařsko-telemarkovým krokům jsme s Romanem vedli téměř souběžně s naším vlastním vybavováním. Cíl mého snažení s dětmi je prostý, jako mé vlastní dětské lyžování, opakovaně vylézat na kopec a sjíždět ho. Lyže považuji za druhotnou položku ve výbavě. U dětí to beru jako „pokus“, takže se neostýchám použít nějaké bazarové sjezdovky, které sice budou těžké, ale nechť alespoň dítky zesílí (mé Sulovky se šroubovanými hrankami také nebyly z nejlehčích). Vázání je investice na celý život (dětská 75tka neexistuje), takže Voile 3pin Cable je super volba. Největší oříšek pro mě představovaly boty. Romanovu verzi s běžkařskou 75tkovou obuví jsem si nechával až jako nejnouzovější řešení. Přece jen moje představa o dětských pádech zavání především úrazy kolen a kotníků. Alespoň těm druhým lze předejít pevnou obuví, která pomůže i ve stabilitě a přenosu sil z nohou na lyže. Ale dát pět tisíc na jednu sezónu (při rychlosti růstu dětských tlapek) za nové telebotky je vrchovatě nad mé možnosti. České bazarové prodeje typu Bazoš, Aukro atd. skýtají občasné možnosti kupu „dospělých“ velikostí, ale dětské? Lákavé pokusy s ebay, kde je z USA telebotek (i dětských) za únosný peníz v nabídce přehršel rychle ztroskotávají na horentních cenách dopravy, clu a DPH. Povzbuzen sledováním http://www.telemark.pl, kde jsem pojal myšlenku, že u bratrů západoslovanů se BC telemarku věnuje podstatně větší skupina lidí zkouším http://www.alegro.pl (pramáti http://www.aukro.cz). A jsem v euforii!!! Botek habaděj i menších velikostí (22-24 MP), zjevně ve slušném stavu a vzhledem ke kurzu koruna-zlotý za příjemný peníz. Většina prodejců však (zřejmě ze strachu z komplikací) nenabízí prodej mimo PL. Nenechávám se odbýt a zkouším jednoho, zda by nezměnil názor. Mění, s navýšením o pouhých 50,- zl. na související platby, tedy na konečných 250,-zl (cca x 6,5-Kč). Teď už to zkrátím. Po zaplacení bankovních poplatků se suma za celou akci zvedla cca o 1/3 původní ceny, což je pořád ještě krása. Samozřejmě je to o štěstí, já trefil na skvělého a vstřícného prodejce, botky byly do týdne doma, zachovalé, čisté atd., ale je zřejmé, že za pokus a snahu to stojí. Teď zbývá to nejnáročnější s čím si evidentně ani Roman neví rady – sehnat u nás za humny sníh.

  2. Romane, šupinu bych nefrézoval. Co jsem četl článek od Kralyka na teleskippy, tak to stálo zaprd.Jestli maji ty lyže slušnej camber, tak bych zaexperimentoval s voskama.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Často čtené

Další z oblasti